בית הכנסת הגדול בעיר בז'ז'ני

לתשומת לבך, יש לפתוח חלון חדש. הדפסהדואר אלקטרוני

אירועים במוזיאון

דגם של בית הכנסת הגדול בעיר בז'ז'ני- פולין במוזיאון בר-דוד 
  בקבוץ ברעם

בתמונה למטה - צילום של ביה"כ בעיר בז'ז'ני בשנת 1950

Brze_any_-_synagogue-1950בתמונה - הדגם של בית הכנסת שנמצא במוזיאון בר-דוד 2012

בית הכנסת הגדול בבז'ז'ני

 

 

בית הכנסת הגדול בבז'ז'ני הוקם בשנת 1718 במקומו של בית כנסת קדום יותר. שמו בא לו מתוך גודלו הייחודי בהשוואה לבתי כנסת אחרים בגליציה ובוהמיה. מבנה בית הכנסת הושפע מצורתם של בתי כנסת איטלקיים בתקופת הרנסנס בכלל ובית הכנסת הספרדי בליוורנו בפרט. 

 

בית הכנסת שכן בליבה של רחבת בית הכנסת – שם פולני רשמי שניתן לרחבה ששימשה כעריסת הקהילה וסביבה נבנו בתי מדרש נוספים, בית החולים היהודי, בית מחסה לעניים ובית המרחץ. 

 

בית הכנסת היה מפואר, המרכיב הבולט בו היה ארון הקודש שעוצב עם פיתוחים בארוקיים של חיות, עצים, פרחים ופירות.  קירות בית הכנסת היו מחופים עץ ותקרת בית הכנסת הייתה צבועה בכחול בהיר עם ניקוד של כוכבי זהב זעירים.

 

 

ב 1939 חדל בית הכנסת מייעודו. אחרי תקופה קצרה ששימש כבית מחסה לפליטים שהציפו את העיירה, הפכוהו הנאצים  בשנת 1941 למחסן תבואה, יעוד שהשתמר גם לאחר סיום המלחמה.

 

 

לאחר פתיחת מסך הברזל והתפרקות ברית המועצות החלו ביקורים תכופים יותר של מבקרים יהודיים בעיר. הראשונים שבהם עוד זכו לראות מבנה כמעט שלם עם גג ותקרה. פתח שנפער בקיר הדרומי, יחד עם הזנחה מתמשכת גרם לבלאי מואץ בקיר זה, שגרר אחריו התמוטטות של התקרה בשנת 1994 ואחריה גם של חלקים משאר הקירות. ככל שחלף הזמן מצבו של בית הכנסת התדרדר.

 

 

המבנה הוכר כמבנה היסטורי גם על ידי השלטונות המקומיים, אך אלה לא סייעו לשיקומו עוד כשניצב על תילו כמעט בשלמותו. נסיונות להציל את שני הקירות שנותרו מהבניין החלו כבר בשנת 2006 אך בפועל השלטונות מנעו כל ניסיון לשקמו בתואנות כאלו ואחרות.

 

 

בעת ביקור של קבוצה גדולה של ניצולים ובני משפחותיהם בשנת 2007 נעשה ניסיון להציב שלט זיכרון על שרידי בית הכנסת אך גם זה נאסר בתואנה כי זהו מבנה היסטורי. לאחר הביקור אסף ועד יוצאי בז'ז'ני סכום כסף ופעל לניקוי האתר וגידורו אך בקשה להציל את הנותר מהקירות הצפוני והמזרחי נענתה בניסיון סחיטה כספי של סכומי עתק. מצבם של שרידי בית הכנסת הולך ומתדרדר. מבקרים שהיו לאחרונה באתר נתקלו גם בגילויי איבה מצד התושבים בסביבתו.

 

 

דגם בית הכנסת יהיה ככל הנראה זיכרון למבנה ייחודי בגודלו, ששימש כליבה של קהילת בז'ז'ני במשך למעלה מ 200 שנה.

 


 

הדגם מוקדש לזכרו של אדריכל מנחם כץ, יליד העיר, שתיעד את בתי הכנסת בעיירה וכתב את הפרק העוסק בהם בספר הזיכרון שערך. הדגם מוצב במוזיאון ע"ש משה וטובה בר-דוד, המוקדש ליהדות בז'ז'ני. באופן סמלי גם המוזיאון תוכנן על ידי מנחם כץ. זיכרון השואה והעיירה בז'ז'ני ויהודיה היה עיסוקו של מנחם כץ במשך שנים רבות. ביום השואה תשמ"ח (2008 ) נבחר מנחם כץ להדליק משואה בטכס הזיכרון ביד ושם.

 

 

מנחם כץ נפטר בשנת 2008. במצבתו שולבה אבן מקיר בית הכנסת, אותו ניסה לשקם, כזיכרון לעיירה וליהודיה.

בתמונה - לוח זכרון ובו מפת העיר בז'ז'ני עם בתי הכנסת שהיו בה. תרומת מנחם כץ ז"ל ואשתו. הלוח תלוי במוזיאון בר-דוד.

 

IMG_5047_-_