אדם באמונתו...

לתשומת לבך, יש לפתוח חלון חדש. הדפסהדואר אלקטרוני

אמנים שונים
אוצרות: רבקה זיו וחדווה דהן
מנחם שמי - נוף צפת
 
פתיחה: 01/08/2002 נעילה: 15/12/2002

במלאת עשרים שנה לקיומו שלמוזיאון בר דוד, החלטנו לקיים תערוכה קבוצתית מקיפה, שתהווה דו שיח בין אמנות יהודית מסורתיתלבין יצירות אמנות פלסטית עכשווית, בנושאים יהודיים ותשמישי קדושה בעיצובים מודרניים.

בחירת העבודות מן האוסף הגדול לא הייתה פשוטה. התמקדנו ביצירות הקשורות למסורת על היבטיה השונים, למן דיוקנות, דרך בתי כנסת ונופים עוטי קדושה אל סמלים מופשטים.
עם העבודות מן האוסף ולידן מוצגות עבודות של ציירים ופסלים, יוצרים בהווה. מן המכלול הרב גוני שהיה לנגד עינינו בחרנו בקשת נרחבת של יצירות , המייצגות אמנים בטווח גילים בין דורי, טכניקות עבודה שונות ושלל סגנונות יחודיים, מן נאיבי ועד למופשט.
אמנים רבים מוצאים כיום מקור השראה בלתי נדלה במסורת היהודית. ה"חזרה לארון הספרים היהודי" מוצאת ביטוי נרחב בציור ופסל, היונקים ישירות מן התנ’’ך ומן הספרות הקבלית הענפה.

ויש הסוברים שניתן להשוות בין תורת הנסתר לאמנות: הספרות הקבלית והמיסטיקה החוויתית מודעות לרב-משמעותיות, לעולמות הרבים הנמצאים מאחורי הטקסטים. ישנה המציאות הפיזית, האנושית וההיסטורית, אך היא רק מייצגת את המציאות הפנימית, הנסתרת, שהיא האמת. כך חש בוודאי האמן היוצר: יש עולמות קבים מעבר לייצוג המציאותי של אמנותו. הוא חופשי לחלוטין ביצירתו, ומבטא הרגשות, תחושות, חוויות ואולי גם עולמות הנמצאים מעבר לעולם המלים המוגבל.

מתקיים כאן, כאמור, דו-שיח בין עבר להווה, בין מסורת מתמשכת לגילוייה העכשווים, ולא רק במישור האמנות הפלסטית: אומנים יוצרי יודאיקה בעיצובים חדשניים ומרתקים, מציגים עבודותיהם לצד תשמישי הקדושה והמצווה המסורתיים מאוסף בר דוד. וכך נוצר גם דו שיח בין אמנות לאומנות, כשהגבולות בין האחד לשני מטשטשים לעתים, ומסתעף רב שיח צבעוני ומרתק בין היוצרים הרבים.

התערוכה מספקת חוויה משותפת לעוסקים במלאכה ולקהל המבקרים: חוויה רב גונית של הנאה ממראה עיניים, חשיבה מאתגרת וחיבור רגשי, לאמנות בזכות עצמה ולמסורת ישראל המתגלמת בה. ויש לה ערך מוסף של קירוב לבבות.: החיבור בין מוזיאון המעלה על נס את מסורת ישראל וקיבוץ "השומר הצעיר", מעורר לא פעם תגובות כאלה ואחרות. והנה, הפכנו את המוזיאון כולו לחגיגה מתמשכת של חווית אמנותית – תרבותית – מסורתית.

(מתוך דבריה של חדווה דהן)