טרשים

לתשומת לבך, יש לפתוח חלון חדש. הדפסהדואר אלקטרוני

אורי ליפשיץ מארח את קובי כנען
אוצרת: חני פלייסינג

פתיחה: 08/11/2008 נעילה: 07/02/2009

מתוך טרשים

אורי ליפשיץ, אמן רב גוני, בולט בשדה האמנות בישראל. מציג יחד עם האמן, קובי כנען, במוזיאון בר דוד, תערוכה משותפת של ציורים ופסלים הנקראת "טרשים".

מהקירות ניבטות עבודותיו המרשימות של אורי ליפשיץ בנושא "הראש".

האובייקטים של ציוריו, מצויירים בעוצמה אקספרסיבית ובחודרנות בלתי מתפשרת, ועשויים בטכניקה מעורבת של צילום, הדפס וציור. באותה נשימה כמעט, אותם ציורים מרוטשים לכאורה, עד ללא הכר, שוב באמצעות ידו האמונה של ליפשיץ אשר צובעת את האובייקט, מעלימה ומציירת מחדש את האיש, את פניו כמסיכה אפלה, כבבואה לנפשו החוטאת, הפושעת, האיומה, המזוויעה, המיוסרת, התועה...

ציוריו של ליפשיץ נוגעים במציאות הישראלית, באירועים פוליטיים או חברתיים אשר התרחשו במדינה.

באותו חלל, מארח ליפשיץ את האמן, קובי כנען, אשר נחשף לחומר לפני כשלוש שנים והוא משמש לו כלי ביטוי. קובי מציג בפנינו מבחר מרשים ומגוון של עבודות מגבס, נייר וברונזה.

בסדרת העורבים של קובי הנקראת, "ללא תנועה ומעוף", אנו פוגשים את העורב החכם, האמיץ, החברתי, הסתגלן, הדחוי, העלום והמיסתורי... חלקם נראים תוקפניים, שסועים, וקרועים כלאחר קרבות עקובים מדם, כשלצידם, מהווים ניגוד חד, שלושת העורבים הנראים כפוחלצים מונצחים עם זרי לוויות, קפואים בזמן – "ללא תנועה ומעוף".

בסדרת "אובדן ההילה", פסלי אדם, מבקש קובי להציג את חולשת המין האנושי והנפילה מ’מרומי הסולם’ להתרסקות המוחלטת בתחתיתו.

בעיני קובי, האדם הינו יצירה מושלמת של האלוהים - אבל קיים בו חסר.

באמצעות הפסלים: "מנין חסר" ו"שברירי", מנסה קובי לבטא את אותו חסר בשלמות האדם.

המפגש המשותף של יצירות שני האמנים בחלל אחד, יוצר מתח מעניין ומיסתורי, תעלומה - אשר יוצרת סקרנות וגירוי לחקור, בניסיון להבין את המין האנושי, על חולשותיו, פחדיו, יצריו ותאוותיו.

 

מתוך התערוכה טרשים