אי שם, אמנות מארץ האגדות

תערוכה קבוצתית

 • אוצרת
  מיטל קילמניק
 • אמנים
  תערוכה קבוצתית
 • מועד התערוכה
  04.01.20 - 31.12.21

אמנים משתתפים: אדוה קרני, אתי צ’כובר, ג’יל פיטוסי, גלי לוצקי, דורית נחמיאס, דליה חי אקו, דניאל פלדהקר, דרורה דקל, חיה גרץ רן, יעל עמית סנקר, לילי פישר, מיכל בלייר, מיכל עלמה מרקוס, מרב דרור, נאוה הראל- שושני, נדיה עדינה רוז, סטודיו סטורי טיילור, ספיר גל, עירית בראל בסן, ענבל כהן חמו, ענבל לוטן, עפרה אייל, פולינה פולטורן, רויטל לסיק, רונית שלו, רחל גולדרייך, ריטה כץ, קבוצת Sketchlight, שרון רשב”ם פרופ, תמר שחר

בתערוכה מוצגות יצירות של אמניות אשר בחרו להתייחס לעשר אגדות נפוצות מנקודת מבטן. כל אמנית יצרה בחומרים ובטכניקות שונות וכתבה טקסט אישי המאפשר הצצה אל עולמה הפנימי.
אגדות ומעשיות הנן סיפורי עמים פשוטים אודות אירועים דמיוניים, או בעלי שברי מציאות המשקפים לקוראים חוכמות חיים, התנהגויות ולעיתים את קורותיהם של העמים בקרבם הסיפורים נוצרו.
הסיפורים לרוב לוקטו מפה לאוזן בכפרים קטנים על ידי סופרים שהעבירו אותם לכתב. לרוב הסיפורים נגעו לעולמם של המבוגרים וסופרו במטרה להנעים את זמנם של המבוגרים יחד. אותם סיפורים הושמעו לילדים במטרה לחנך, להעשיר את עולמם ולהזהירם בפני סכנות.
וכמו בכל סיפור אגדה טוב…
המעשיות והאגדות אוצרות בתוכן היסטוריה של מעברים מדור לדור ומחבל ארץ אחד למשנהו. כך לדוגמא, בסיפור סינדרלה כפי שאנו מכירים אותו בגרסת וולט דיסני, בולטת מידת כף רגלה הקטנה והעדינה של סינדרלה כשלמעשה, אידיאל היופי של הרגל הקטנה מקורו בסין הרחוקה.
עולם האגדות שופע בדימויים ובצבעים. בספרי אגדות ישנים, מעטים היו האיורים דבר אשר אפשר לקורא ולמאזין לדמיין ולחלום את הסיפור. דמויות מזעריות, מפלצות מאיימות, יער אפל, שדה פרחים צבעוני, חיות מדברות עם בני אנוש וגיבורי על. כולם ביחד לוקחים אותנו לעולם של מפגשים בין טובים ורעים בין גיבורים ואנטי גיבורים, בין מעמדות שונים ולהתמודדויות עם רגשי פחד, שמחה, התרגשות ומשאלות לבנו.
מבין מטרות התערוכה, לעורר באמצעות אמנות מחשבות על המבנה של סיפורי האגדות והמעשיות, להאיר את תפקידן של הדמויות ואת הרגעים בהם נפגשים הקוראים והמאזינים יחד.
בתערוכה פזורות פעילויות הקשורות אל היצירות המוצגות. הפעילויות משקפות את דרכי פעולתן של האמניות, מזמנות התנסויות מגוונות ומעוררות מחשבות על עולם האגדות הנמצא אי שם…

 • אוצרת
  מיטל קילמניק
 • מועד התערוכה
  04.01.20 - 31.12.21
 • אמנים
  תערוכה קבוצתית
צילום: דרור מילר
עירית בראל בסן, ברבורים בהקיץ, 2019
רחל גולדריך, חברים למסע(חיים), 2019
אדוה קרני, הצדק מפעיל את הילדים, 2019
שרון רשב"ם פרופ, ללא כותרת, 2019
מבט הצבה. צילום: דרור מילר